Jaką szkołę ponadgimaznajlną wybrać? ZAPRASZAMY NA DRZWI OTWARTEDRZWI OTWARTE DLA GIMNAZJALISTÓW

„Wybór jednej drogi nie oznacza rezygnacji z innych, ale chcieć przejść wszystkimi ścieżkami naraz, to nie pokonać żadnej.”
(Paulo Coelho)


DRZWI OTWARTE W EKONOMIE:
Kontynuując naszą tradycję, zapraszamy gimnazjalistów, rodziców i wszystkich zainteresowanych
do udziału w Drzwiach Otwartych Ekonoma w dniach:

17 marca (piątek) godz. 13:30 - 17:00
18 marca (sobota) godz. 9:00 - 12:00


W naszym programie przygotowaliśmy:
Prezentację oferty szkoły;
Zwiedzanie całego budynku;
Indywidualne spotkania z dyrekcją i nauczycielami szkoły;
Rozmowy z uczniami Ekonoma;
Konkursy i quizy z nagrodami;
Pokazy, występy, mecze, projekcje filmów, wystawy oraz gry.
Czekamy na Was! Do zobaczenia!


Jaką szkołę ponadgimnazjalną wybrać ? Technikum czy liceum?

Gimnazjum to dla wielu osób nie tylko ostatnie lata "dobrej zabawy" w szkole, ale także czas
na podjęcie bardzo poważnej decyzji, która być może będzie miała wpływ na całą ich przyszłość.

Wybór szkoły ponadgimnazjalnej to dla niektórych temat tabu, z uwagi na to, że mają pewne obawy co do wyboru tej szkoły i po prostu odsuwają ten temat jak najdalej tylko można. Dlaczego tak robią? Powodów może być bardzo dużo, ale najważniejszy z nich to między innymi strach przed "dorosłością".  Osoby, które stają przed takim wyborem często nie potrafią sobie wyobrazić swojej przyszłości, w której będą wykonywali jakiś zawód. 

Czy jest się czego bać? Absolutnie nie. Szkoła ponadgimnazjalna, wbrew pozorom, to nie koniec wcześniej wspomnianej "dobrej zabawy". Tutaj poznajemy nowych ludzi, często znajdujemy nowe pasje lub je rozwijamy. To tylko następny etap edukacji, który ma nas naprowadzić na to, co chcemy w życiu robić. 


Liceum, czy technikum? I tutaj rozpoczyna się temat rzeka. Istnieją zwolennicy liceów, techników, a także szkół zawodowych. Co więc wybrać? Biorąc udział w targach edukacyjnych dla gimnazjalistów zauważyłam pewną tendencję, mianowicie co druga-trzecia osoba wchodząc na salę wiedziała już do jakiej szkoły podejść. Często szkoły są narzucane przez rodziców, a dziecko przystaje na tę "propozycję". Jeśli jednak wahamy się nad tym narzuconym wyborem warto porozmawiać z rodzicami, przecież to nasza przyszłość. 
Co jednak, gdy nie wiemy co wybrać? Warto się zastanowić co lubisz robić w życiu. Jakie są Twoje zainteresowania i przede wszystkim możliwości. Jeśli interesuje Cię konkretny zawód to wybierz szkołę zawodową lub technikum.
Jaka jest różnica? Generalnie zasadnicza. Technikum kończysz z tytułem technika oraz maturą, jeżeli zdecydowałeś się na podejście do niej, natomiast po szkole zawodowej, jak sama nazwa mówi, masz tylko i wyłącznie zawód. Wiele osób twierdzi,
że w technikum jest o wiele wyższy poziom niż w szkole zawodowej i ogólnie w technikum jest trudniej. Ile ludzi tyle opinii, ale w ciągu czteroletniej edukacji w technikum przygotowujesz się nie tylko do egzaminu z danej kwalifikacji, ale także do matury.

Co jeśli nie wiesz kim chcesz być? Wtedy możesz zastanowić się nad liceum lub technikum. Wiele osób, które nie wie co chce robić w przyszłości wybiera liceum, z uwagi na to, że może potem rozpocząć studia na dowolnym kierunku, choć w liceum podejmuje już decyzję o przedmiotach rozszerzonych, których chce się uczyć. Istnieje jednak grupa osób, która wybiera technikum. Dlaczego? Odpowiedź jest zazwyczaj jedna:
"Mam maturę i zawód, w razie gdyby na studiach
w innym kierunku mi się nie powiodło".
Po prostu technikum dla nich to takie wyjście awaryjne. 

Przed wyborem szkoły warto zrobić sobie małe rozpoznanie na temat popularnych zawodów, a także tych, gdzie potrzebni są pracownicy. Nie sztuką jest ukończenie szkoły ponadgimnazjalnej, studiów, a potem nic nie robienie, z uwagi na brak pracy. Są zawody, gdzie pracownicy są potrzebni zawsze. Mowa tutaj o mechanikach (na przykład z uprawnieniami spawacza, czy operator obrabiarek), elektrykach, logistykach, tłumaczach, programistach, informatykach, lekarzach, ekonomistach, handlowcach i wielu, wielu innych. Zatem warto przed wyborem konkretnego zawodu dowiedzieć się, czy warto go wybrać i jakie są szanse na dostanie pracy.

Podczas wcześniej wspomnianych targów edukacyjnych wraz z moim kolegą rozmawialiśmy
z pewnym gimnazjalistą, przed którym, jak twierdził jeden z najważniejszych wyborów w jego życiu. Po rozmowie z nami ma jeszcze większy dylemat. Jednego jest pewny, że chce iść do technikum. Przedstawiliśmy mu pokrótce jak wygląda nauka w naszej szkole, czego może się spodziewać, jaka jest panująca tu atmosfera i przede wszystkim, czy my jesteśmy zadowoleni z wyboru tej szkoły. 
Oboje przytaknęliśmy. Jesteśmy w drugiej klasie i uczymy się do zawodu logistyka. 
Osobiście uważam, że to najlepsza decyzja w moim życiu, z uwagi na to, że nie tylko wybrałam jeden z lepszych zawodów, w którym mam szansę na pracę, ale także trafiłam do szkoły, gdzie panuje rewelacyjna atmosfera i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.


Jeśli masz dylemat i boisz się sam podjąć tak ważną decyzję poproś o pomoc rodziców, przyjaciół lub po prostu kogoś, komu ufasz i wiesz, że dobrze Ci doradzi. Przede wszystkim słuchaj sam siebie. Wybór należy do Ciebie.