Wywiad z radnymi Młodzieżowej Rady Miejskiej Inowrocławia

25 października oficjalnie wybraliśmy nowy, trzyosobowy zespół, który będzie prezentował naszą szkołę w Młodzieżowej Radzie Miejskiej Inowrocławia, która jest organem doradczym Rady Miejskiej.

Pierwsze spotkanie młodych radnych odbyło się w piątek- 28 października, natomiast pierwsza oficjalna sesja w Urzędzie Miasta Inowrocławia odbędzie się 7 listopada, kiedy to nasi reprezentacji odbiorą swoje mandaty radnego.


Nowo wybrani radni to: Weronika Burak (klasa IIIg, druga kadencja), Marek Sikora (IIIg, druga kadencja) oraz Damian Śnieżewski (IIIg, pierwsza kadencja). Warto dodać, że dwoje z nich ma już doświadczenie w byciu radnym i z pewnością godnie będą reprezentowali naszą szkołę, natomiast pierwszorocznemu radnemu życzymy wielu sukcesów w radzie!

Przeprowadziliśmy z każdym z nich wywiad, pytając nie tylko o zainteresowania, ale także odczucia co do nowej, XIV kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej Inowrocławia.

Marek Sikora:


1. Co możesz powiedzieć o poprzedniej kadencji Młodzieżowej Radzie Miejskiej Inowrocławia? 

 Poprzednia kadencja była według mnie na prawdę udana. Powstało wiele nowych inicjatyw tj. konkurs na laurkę z okazji dnia Babci i Dziadka. Głównie dążyliśmy do tego, aby wykonane przez dzieci Laurki były oddane osobą starszym, często samotnym.  Kolejną akcją były warsztaty bowlingowe, które miały na celu spędzenie aktywnego czasu wśród rodzin czy grona znajomych ucząc się gry w kręgle w inowrocławskiej kręgielni. Tych akcji było dużo, lecz głównym wydarzeniem był I Festiwal Młodych, ta okoliczność symbolicznie zakończyła działalność XIII Kadencji MRMI.

2. Czy Twoim zdaniem warto kandydować do MRMI i dlaczego? 

Warto! MRMI rozwija horyzonty oraz uczy pomagać innym. Pokazuje, że nie warto robić wszystkiego dla siebie, ale warto robić coś dla innych.

3. Czym może pochwalić się poprzednia kadencja? 

Poprzednia XIII kadencja MRMI może pochwalić się przede wszystkim I Festiwalem Młodych. Podczas dwudniowego festiwalu odbyły się różne konkursy m.in. "Przepłyń jezioro na byle czym". Odbywały się również pokazy taneczne,a także można było zagrać w kręgle w plenerze. Wszystko odbywało się przy grillowisku w Solankach. Odbyły się dwa koncerty: Cleo oraz Kaliber 44, przy których setki osób się bawiło.

4. Jak wygląda praca radnego z perspektywy poprzedniego roku? 

Praca radnego ma według mnie jedną ważną zasadę. Patrzeć na świat z perspektywy świata i ludzi, a nie zauważać tylko siebie i swoje potrzeby. Główną motywacja dla mnie jest uśmiech i radość na twarzy innych ludzi. Praca radnego polega m.in. na organizowaniu wydarzeń dla młodzieży, aby w naszym mieście znaleźli coś dla siebie. Kolejnym działaniem jest dostrzeganie potrzeb oraz problemów dotyczących wszystkich mieszkańców oraz miasta przyczyniając się do ich rozwiązania. Jeszcze jednym z wielu działań osoby należącej do MRMI jest wolontariat podczas różnego rodzaju wydarzeń organizowanych przez różne instytucje.

5. Czy radni konkurują między sobą , czy raczej tworzą jedną , spójna całość ? 

Oczywiście, że tworzą jedną spójną całość! Jest to ekipa, która WSPÓLNYMI siłami działa dla dobra miasta i młodzieży.

6. Jak zachęciłbyś do kandydowania do MRMI?

Myślę że zachętą dla wszystkich osób mogą być odpowiedzi udzielone w tym wywiadzie. Które pokazują jak wiele szczęścia może nam dać radość innych ludzi!

Weronika Burak:

 

1. Co możesz powiedzieć o poprzedniej kadencji Młodzieżowej Radzie Miejskiej Inowrocławia? 

Pomimo, że obawiałam się tej "integracji" z nowo poznanymi osobami muszę przyznać, że szybko nawiązaliśmy kontakty i już od grudnia zaczęliśmy nasze działania. Byliśmy w Inowrocławskim szpitalu z wizytą u chorych dzieci na mikołajki, byliśmy także z wizytą w domu dziennego pobytu. Mogę również pochwalić się, iż projekt konkursu na laurkę z okazji Dnia Dziadka i Babci był pomysłem Marka, kolegi z I LO, a także moim. Różne delegacje, w których miałam przyjemność prezentować tamtą kadencję, czy imprezy typu "Bieg Piastowski" naprawdę wiele nauczyły i rozwijały w jakiś sposób.

2. Czy Twoim zdaniem warto kandydować do MRMI i dlaczego? 

Tak, moim zdaniem warto. Pozwala nawiązać wiele, nowych i przydatnych kontaktów, rozwija w pewien sposób. Przede wszystkim uczy "mówić", co w obecnych czasach, dla niektórych jest naprawdę ogromnym wyczynem. 

3. Czym może pochwalić się poprzednia kadencja? 

I Festiwal Młodych, pod patronatem prezydenta miasta Inowrocławia - Pana Ryszarda Brejzy był główną imprezą, kończącą wakacje. Dwa koncertowe dni, połączone z różnymi, ciekawymi atrakcjami w Inowrocławskich Solankach. Na tym skupiliśmy się głównie, ale było także wiele, różnych innych "akcji" młodych radnych, o których można przeczytać na naszym fanpagu.


4. Jak wygląda praca radnego z perspektywy poprzedniego roku? 

Jeśli ktoś bardzo chce i się stara, to praca ta może okazać się niekiedy bardzo ciężka. Poświęcałam XIII kadencji naprawdę dużo czasu, ale nie żałuje bo efekty zawsze były pozytywne. Starałam się być na każdej sesji i brać czynny udział w życiu MRMI - takie było moje założenie, gdy starałam się o mandat radnej i udało się!

5. Czy radni konkurują między sobą , czy raczej tworzą jedną , spójna całość ? 

Wiadomo ludzie są różni, więc i z tym jest różnie. Na ogół staramy się być jednością i nawet kiedy ktoś "odstaje" w jakikolwiek sposób to patrzymy na to z przymrużeniem oka, gdyż to my jesteśmy tymi "wybranymi", którzy mają być dla innych, a nie dla siebie.

6. Jak zachęciłabyś do kandydowania do MRMI?

Uważam, że warto kandydować, bo rada pozwala odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie, sprawdzić swoje możliwości w interakcji z innymi osobami, często o różnych upodobaniach i założeniach. Sprawdza nasze możliwości, ale i chęci. Moim zdaniem warto się sprawdzić!

Damian Śnieżewski: 


1.Dlaczego zdecydowałeś się kandydować do Młodzieżowej Rady Miejskiej Inowrocławia? 

 Lubię robić nowe i ciekawe rzeczy, żeby się czegoś nauczyć i zdobyć doświadczenie oraz poznać nowych, ciekawych ludzi.

2. Jaka była Twoja reakcja na wieść , że dostałeś się do tej kadencji? Czy miałeś dużą konkurencję ? 

Nie byłem w szoku, ponieważ ze szkoły może dostać się trzech radnych, a akurat ja byłem tym trzecim z naszej szkoły. Nie było żadnej konkurencji, ale i tak bym się dostał.

3. Na czym Twoim zdaniem polega praca radnego? Czy masz podobne doświadczenia? 

Nie mam pojęcia co mnie czeka i nie wiem dokładnie czym będę się zajmował, dlatego jestem tym podekscytowany.

4. Jakie są główne cele młodego radnego? 

Jeśli chodzi o mnie to tak jak wspomniałem, chcę się czegoś nauczyć poznawać interesujących ludzi i zdobywać doświadczenie .

5. Jakie obowiązki do Ciebie należą ? Czy istnieje jakiś podział ? 

Obecnie nie wiem, dopiero będę wdrażany w rolę radnego i zobaczymy czym się będę zajmował. Na pewno to będzie ciekawe!

6. Jak często odbywać się będą spotkania i czy będą sesjami "zamkniętymi "?

Z tego co mi się obiło o uszy to sesje będą się odbywały co najmniej raz w miesiącu.Wywiad z radnymi XIV kadencji Młodzieżowej Rady Miejskiej Inowrocławia przeprowadził uczeń klasy I - Kuba Marczak.